Warmia to kraina idealna dla miłośników historii i przyrody. Ten region sprzyja jednocześnie tym, dla których najlepszą receptą na spędzenia czasu jest aktywna turystyka. Tu, na Warmii terenów doskonałych na piesze oraz rowerowe wycieczki nie brakuje. Warmia może okazać się również terenem ciekawym dla grup pielgrzymkowych. Dobrym przykładem może być tu Gietrzwałd, w którym znajduje się znane sanktuarium maryjne. Chętnie odwiedzane przez wycieczki oraz pielgrzymki, z całą pewnością zasługuje na uwagę. Dlaczego?
Gietrzwałd to miejscowość mogąca pochwalić się malowniczą okolicą, pięknym kościołem oraz wspaniałymi legendami o maryjnych objawieniach. To one pod koniec XIX wieku sprawiły, że Gietrzwałd stał się celem pielgrzymek. Objawienia maryjne sprawiły, że na Warmii nastąpiło wyjątkowe ożywienie ruchu religijnego, z którym związane było również przebudzenie narodowe. Pod koniec XIX stulecia była to kwestia niezwykle ważna. Dla ludności polskiej w okresie zaborów Gietrzwałd stał się szybko miejscem niezwykle ważnym. Dynamiczny rozwój kultu maryjnego w tym miejscu sprawił, że Warmia doczekała się własnego ośrodka pątniczego. To sanktuarium do dziś odgrywa bardzo ważną rolę. Dom Pielgrzyma oferuje pątnikom noclegi, dzięki czemu można zatrzymać się tu na dłużej i w spokoju chłonąć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Kościół zachwyca swą architekturą i jako sakralna budowla z pewnością zasługuje na uwagę. Jego wnętrze to niezwykłe dekoracje, wśród których wyróżniają się malowidła umieszczone na ścianach. Przedstawiają one historię objawień oraz narodziny kultu maryjnego na Warmii. Najcenniejszym elementem jest tu jednak obraz z XVI wieku, który przedstawia Matkę Boską Gietrzwałdzką z Dzieciątkiem.
Gietrzwałd to nie tylko znany ośrodek religijny, ale i ważna miejscowość dla tych, którzy na Warmii szukają miejsc doskonale nadających się do rekreacji i wypoczynku. W okolicach tej wsi nie brak wspaniałych atrakcji, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje stanowisko archeologiczne w pobliskiej miejscowości Woryty. Dla tych, którzy chcą poznać dzieje ludności kultury łużyckiej może się ono okazać ciekawym celem wycieczki. W Naterkach z kolei można zwiedzić interesujący Skansen Maszyn Rolniczych oraz pochodzący z końca XIX stulecia wiatrak.